Slovník kosmonautických pojmů pro zaryté zájemce :)

16. března 2009 v 20:00 | Tomáš Kovařík |  Obecně o kosmonautice
Ne všichni rozumí zkratkám používaným v kosmonautice. Z jejich opravdu obrovského počtu zde najdete ty nejvíce používané:

SSME - Space Shutle Main Engines (hlavní motory raketoplánu).

SRB - Solid Rocket Bosters (Pomocné raketové motory na tuhé pohonné látky amerického raketoplánu).

ET - External Tank (Externí Nádrž startovní sestavy amerického raketoplánu).
OMS - Orbital Maneuvering System (Orbitální Manévrovací Systém). Dva motory umístěné na orbitální části raketoplánu, s jejichž pomocí se provádějí větší manévry na oběžné dráze.

T - _____ (Značí se tím určitý čas v průběhu mise, nebo častěji při předstartovních přípravách raketoplánu).

STS - Space Transporting System (Název původního konceptu amerického raketoplánu).

MLP - Mobile Launch Platform (mobilní vypouštěcí zařízení). Mobilní, opakovatelně použitelná vypouštěcí základna pro raketoplán.

ISS - International Space Station (Mezinárodní Vesmírná Stanice).

RMS - Remote Manipulating System (Dálkový manipulační systém). Robotická ruka používaná na americkém raketoplánu při operacích na oběžné dráze.

SSRMS - Space Station Remote Manipulating System (Dálkový manipulační systém stanice ISS). Mnohem větší obdoba manipulačního systému raketoplánu umístěná na Mezinárodní vesmírné stanici.

NASA - National Astronautics and Space Administration (Národní úřad pro letectví a kosmonautiku). Americká vesmírná agentura.

RCS - Reaction Control System (nepřekládá se). Soustava malých manévrovacích motorků různě rozmístěných po kosmické lodi. Pomocí krátkých kontrolovaných zážehů jednotlivých motorků se kosmická loď orientuje ve vesmírném prostoru.

OBSS - Orbiter Boom Senzor System (nepřekládá se). Speciální nástavec na dálkový manipulátor raketoplánu, s jehož pomocí je kontrolována jeho tepelná ochrana. Na jednom konci je uzpůsoben pro zachycení manipulátorem a na druhém je speciální kamera s vysokým rozlišením a lasery schopné objevit jakékoli poškození.

MPLM - MultiPurpose Logistic Module (nepřekládá se). Typ zásobovacího modulu pro Mezinárodní vesmírnou stanici dováženého raketoplány.

APU - Auxiliary Power Unit (nepřekládá se). Tři obrovská hydraulická turbočerpadla umístěná uvnitř raketoplánu. Zajišťují tlakování pracovní hydrauliky.

MECO - Main Engines Cut Off (hlavní motory vypnuty). Signál doručený do řídícího středicka hned po vypnutí hlavních motorů SSME - po jeho ověření může vydat řídící středisko souhlas s odpojením nádrže ET. Více o tomto v samostatném článku (Předstartovní operace a start raketoplánu).

EMU - Extravehicular Mobility Unit (nepřekládá se). Americký skafandr používaný na výstupy do volného prostoru na Mezinárodní vesmírné stanici.
Postupně jsou zde přidávány další.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Pozemek na Mesici Pozemek na Mesici | E-mail | Web | 7. května 2013 v 11:33 | Reagovat

Pozemek na Mesici - originalni darek pro kazdeho.
árek století - Pozemek na Měsíci.

Darujte pozemky na Měsíci svým blízkým a příbuzným, spolužákům, kolegům nebo svým zaměstnancům.
Každý Váš známý může vlastnit svůj pozemek na jiné planetě.
Nová unikátní možnost otevření firemních poboček na Měsíci, Marsu a Venuši. Připojte se k již velké skupině vyvolených průkopníků vesmíru!

V našem kosmickém obchodě můžete koupit i další dárky související s tématem vesmíru:
meteority, galaktické pásy, mapy Měsíce, globusy Měsíce nebo můžete zaslat své jméno na Měsíc v jedinečné formě a tím své jméno již věčně zařadit do Vesmírného kolotoče.

Dárek 21.století najdete na našich stránkách. Nechte udělat svým přátelům nebo rodince pěkný dáreček na památku.

Kupujte a darujte pozemky na jiných planetách - buďte originální!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama